קורסים

תכנית לימודים

מסלול תסריטאות

מסלול תסריטאות
 
עינת פינסקי

רכזת מסלול

צביקה קרצנר

ראש מסלול

IMG_7193.JPG

שנתיים

משך הלימודים

"אני מאפשר ללואי בונואל לעשות את הסרטים של לואי בונואל" - אמר התסריטאי ז'אן קלוד קרייר, שכתב רבים מסרטיו של הבמאי הספרדי הדגול, בסדנת אומן שקיים בבית הספר ב- 2012. לכתוב תסריט זה ליצור עולם, לברוא דמויות, לרקום עלילות, לרתק את הקוראים, לרגש אותם, להצחיק אותם ולאפשר לבמאים לעשות קולנוע. 


תוכנית הלימודים של מסלול תסריטאות, הפועל משנת 1999, היא דו-שנתית, אינטנסיבית, ומטרתה להפוך את בוגרי המגמה לכותבים בעלי השראה שיובילו את היצירה התסריטאית בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל, ויקדמו את מעמדו של התסריטאי בתור שותף חיוני ומרכזי ביצירה הקולנועית והטלוויזיונית. 


לימודי התסריטאות מבוססים על שיעורים ועל סדנאות כתיבה אינטנסיביות, בהנחיית מיטב המורים והכותבים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל. מערך הסדנאות כולל גם סדנאות בימוי ומשחק לתסריטאים, חונכויות אישיות, סדנאות אמנים בינלאומיים וסדנאות וקורסים עיוניים משותפים עם המסלול המלא ועם מגמת הפקה יוזמת. 


מדי שנה מתקבלים למסלול תסריטאות תלמידים שהוכיחו יכולות כתיבה והבעה במבחני הקבלה. בית הספר מפתח את תפיסתם העצמית בראש ובראשונה בתור מספרי סיפורים ולאחר מכן במיקוד קולנועי-טלוויזיוני. בין בוגרי המסלול נמנים תסריטאים, במאים, סופרים, מחזאים, עורכים ספרותיים ואנשי תקשורת שהטביעו חותמם על התרבות הישראלית. 


בשנה הראשונה התלמידים נחשפים למתודה הייחודית של בית הספר. הם רוכשים את הכלים המקצועיים לכתיבת תסריט, מרחיבים את הידע העיוני שלהם בקולנוע ובטלוויזיה וכותבים סרטי עלילה קצרים שחלקם יגיעו לשלב ההפקה והבימוי בידי תלמידי המסלול המלא. 

בשנה השנייה התלמידים מתמקדים בכתיבת פרויקט הגמר – תסריט עלילתי באורך מלא ותסריט לסדרת טלוויזיה. בית הספר פועל במתכונת של סינרגיה מתוכננת (ולא מתוכננת) במטרה ליצור קבוצות עבודה במהלך הלימודים וגם "בבקרים שאחרי", בחיי העשייה לאחר סיום בית הספר. 


במהלך שנות הלימודים מתכנסות ועדות תסריט פתוחות בהשתתפות יוצרים בולטים לדיון מקצועי בתסריטים של התלמידים. נוסף לכך, מדי שנה מתקיים אירוע פיצ'ינג פתוח לבמאי ולמפיקי בית הספר, "התסריטרי", ובו מוצגים התסריטים הקצרים שנכתבו במגמה. 

לקראת תום הלימודים התלמידים עוברים הכשרה מיוחדת בשיווק ובקידום תסריטיהם כהכנה לאירוע החשיפה השנתי לתעשייה שבית הספר מקיים בסינמטק תל אביב. באירוע החגיגי התלמידים מציגים את מיטב עבודותיהם בפני קהל של במאים, מפיקים, מנהלי קרנות קולנוע ומנהלי תוכן בערוצים שונים. אירוע החשיפה לתעשייה של בית הספר צבר בשנים האחרונות מוניטין, ובכירי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה הישראלית מגיעים אליו כדי לנסות לאתר את הדבר הבא. 


אופי מסלול תסריטאות וייחודו: 

· לימודים בקבוצה מצומצמת של תלמידים מוכשרים בכתיבה 

· מורים וחונכים מהשורה הראשונה 

· קורסים ייחודיים בעשייה הקולנועית: משחק לתסריטאים ובימוי לתסריטאים 

· חשיפת תסריטי התלמידים באירועים מיוחדים בבית הספר ולפני אנשי תעשייה מובילים מחוץ לבית הספר. 

· סדנאות אומנים מקומיים ובינלאומיים 

· עבודה משולבת של תלמידי המסלול עם תלמידים מהמסלול המלא ומסלול הפקה יוזמת · פעילויות משלימות מחוץ לתוכנית הלימודים: סדנאות, ימי עיון, מרתונים ועוד · קידום בוגרים בישראל ובחו"ל בסיוע ראש המגמה, הנהלת בית הספר ומחלקת קשרי החוץ של בית הספר.